X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سفرنامه حسام
  
 ماجرا ها، خاطرات و یادداشت های سفر
کشورها
تعداد بازدیدکنندگان : 597103Instagram

Locations of visitors to this page 
19 بهمن 1386
ایران: موزۀ جواهرات ملی

یکی از دیدنی ترین موزه های ایران، موزۀ جواهرات ملی است: محل نگهداری تمامی جواهرات سلطنتی و اشیاء گرانقیمتی که سفیران کشورهای خارجی به پادشاهان ایران اهداء کرده اند.

دریای نورپس از تهیۀ بلیت و بازرسی بدنی، به اندازۀ یک طبقه پایین می رویم تا به زیرزمین ساختمان بانک مرکزی برسیم. آنجا سالن کوچکی هست جهت انتظار برای ورود به سالن اصلی موزه که با یک در بسیار قطور رمزدار (شبیه یک گاوصندوق عظیم) از سالن انتظار جدا شده است. در این سالن با اولین شیء دیدنی برخورد می کنیم: تخت طاووس، یک تخت بزرگ جواهر نشان متعلق به شاهان افشار.

ورود به سالن اصلی موزه بصورت گروه های چند نفره ممکن است و تعداد بازدیدکنندگان داخل سالن هم به شدت کنترل می شود. پس از عبور از در ورودی بسیار قطور وارد گاوصندوق بزرگی می شویم که پر از جواهرات بزرگ و خیره کننده است. نور داخل سالن به زیبایی طراحی شده و فضایی نسبتاً تاریک بوجود آورده است.

جواهرات داخل ویترین های شیشه ای دیواری در اطراف سالن چیده شده اند و ویترین های بزرگی هم وسط سالن قرار گرفته که برخی اشیاء گرانقیمت را داخل آنها قرار داده اند: انواع گردن بند، انگشتر، تاج، عصا، تفنگ، لباس و... که اغلب متعلق به پادشاهان قاجار می باشند.

مهمترین شیء این موزه الماس دریای نور است که به راستی چشم را خیره می کند. این الماس آنقدر بزرگ است که باور حقیقی بودن آن کمی مشکل می نماید. روی این الماس به زیبایی تراش خورده است و با وجود نور کمی که روی آن افتاده باز هم در تاریکی برق می زند.

یکی دیگر از اشیاء خیره کنندۀ این موزه یک کرۀ جغرافیایی بسیار بزرگ است که برای نگهداری بطری های شراب استفاده می شده و هدیۀ انگلیسی هاست به یکی از شاهان قاجار. پایۀ این کره از طلا و سطح کره مملو از جواهرات رنگارنگ است: قاره ها را با جواهرات سبز رنگ، دریاها با جواهرات آبی و دو کشور ایران و انگلستان را با جواهرات قرمز رنگ تزئین کرده اند. وزن این کره ۳۴ کیلو است.

موزۀ جواهرات ملی کمی پایین تر از چهارراه استانبول و در زیرزمین ساختمان بانک مرکزی واقع است. زمان بازدید از آن به تنها چند ساعت در هفته محدود است. بهتر است پیش از رفتن از باز بودن آن مطمئن شد.

حداقل یکبار بازدید از موزۀ جواهرات ملی بر تمام ایرانیان واجب است!

لینک موزه


سایر نوشته ها