X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سفرنامه حسام
  
 ماجرا ها، خاطرات و یادداشت های سفر
کشورها
تعداد بازدیدکنندگان : 597103Instagram

Locations of visitors to this page 
31 تیر 1397
ارمنستان: ایروان - ژانویۀ 2018

هفتۀ اول ژانویۀ 2018 سفر پنج روزه ای به ارمنستان داشتم. جالب اینکه ارمنی ها برخلاف تمام کشورهای دیگه جشن کریسمس رو هفتۀ اول ژانویه برگزار می کنن چون معتقدن تاریخ تولد صحیح مسیح پنجم ژانویه اس، نه بیست و پنجم دسامبر. در این مدت انواع جشن ها و جشنواره ها و تخفیف های خرید وجود داره  و تمام خیابون ها پر از تزئینات کریسمس و رقص و آوازه. شب ها در خیابان Northern Avenue که خیابان اصلی پیاده روی (Walking Street) ایروان هست برنامه های مختلف برگزار میشه که بسیار دیدنیه.

اقامت من در هتل هیلتون بود که به فاصله ده دقیقه پیاده تا میدان ریپابلیک فاصله داره و در این مدت موفق شدم از اغلب دیدنی های ایروان بازدید کنم که جالب ترینش برای من موزۀ پاراجانف (فیلمساز بزرگ ارمنی) بود. موزه ها، کلیساها، بازار دستفروشان Vernisage، میدان ها، مجسمه ها و بناهای یادبود زیادی در شهر هست که با یک جستجوی ساده می تونین فهرست کاملی از تمامشون به دست بیارین و طبق سلیقۀ خودتون برای سفر برنامه ریزی کنین.

نکته ای که شاید به دردتون بخوره این که در ارمنستان می تونین با نصب برنامۀ Yandex روی گوشی تون تاکسی اینترنتی بگیرین. یعنی چیزی شبیه اسنپ خودمون، که باعث کاهش شدید هزینه های رفت و آمدتون در ایروان میشه. قیمت یاندکس خیلی خیلی پایین تر از قیمت کرایه تاکسی هست و شما می تونین بعد از دریافت سیم کارت ارمنستان اون رو از Google Play یا App Store داونلود و روی گوشیتون نصب کنین. خوبیش اینه که می تونین کرایه رو نقدی به راننده بدین و دیگه مشکل صحبت کردن با راننده و فهموندن مقصد رو هم ندارین چون همه چیز روی نقشه براش واضحه.


نکتۀ دیگه اینکه به من در فرودگاه یک سیم کارت ارمنی دادن و گفتن که باید فلان مبلغ بدین و شارژش کنین تا قابل استفاده باشه. از اونجا که من هیچوقت به حرف تورلیدرهای ایرانی اعتماد ندارم، اینکارو انجام ندادم. وقتی به هتل رسیدم سیم کارت و جا انداختم و جالب اینکه سیم کارت شارژ اولیه داشت و دیتا هم وصل می شد. با همون شارژ اولیه تمام مدت پنج روز بیرون از هتل از اینترنت استفاده کردم و یاندکس گرفتم. فقط یک بار هم برای چک کردن زمان برگشت به فرودگاه با لیدر تماس گرفتم و باز هم شارژ داشتم!


برای خرید در ارمنستان یا باید از فروشگاه هایی که به شکل مغازه در سطح شهر (بیشتر اطراف میدان ریپابلیک و خیابان نورث اونیو) وجود دارن بازدید کنین یا به یکی از دو شاپینگ مال بزرگی که در شهر وجود داره. اولی ایروان مال هست که نسبتاً قدیمیه ولی برندهای خوبی توش هستن و اون یکی Delma Garden Mall هست که مرکز خرید بسیار بزرگ و خوبیه و تمام نیازها رو جواب می ده. یه سینمای بزرگ هم طبقۀ بالاش هست که البته فقط فیلم ها رو به زبان ارمنی و روسی پخش می کنه!

ایروان شهر بسیار تمیز و خوبیه، پر از جاهای دیدنی، مراکز خرید و خوراکی های خاص که به دلیل فاصلۀ نزدیک با ایران و ارزان بودن نسبی به نظرم حتما به یک بار دیدنش می ارزه.

عکس های سفر رو در صفحۀ اینستاگرام من (hesam___dehghani)  یا با جستجوی هشتگ #سفرنامه_حسام ببینید.


سایر نوشته ها