X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سفرنامه حسام
  
 ماجرا ها، خاطرات و یادداشت های سفر
کشورها
تعداد بازدیدکنندگان : 597103Instagram

Locations of visitors to this page 
25 مرداد 1386
تایلند: غذاهای عجیب غریب – ژوئن ۲۰۰۵

قبل از رفتن یکی از سوالاتی که ذهنم رو مشغول می کرد این بود که اونجا چی بخورم؟ دربارۀ غذاهای تایلندی زیاد شنیده بودم و بهم سفارش شده بود که هوس امتحان کردنشون به سرم نزنه!

 

تایلندی ها غذاهای متنوعی دارن که اغلب اونها با پلو سرو می شه. انواع برنج ها هم وجود داره: برنج سفید (شبیه برنج ایرانی)، برنج قرمز، برنج سیاه و ... . همراه برنج انواع خورشت ها که با مرغ یا گوشت درست شده هست که در برخی موارد به غذاهای ایرانی شباهت پیدا می کنن.

 

من دو روز در مقابل وسوسۀ امتحان کردن یکی از این غذاها مقاومت کردم و ناهار و شام رو توی مک دونالد و KFC می خوردم. اما روز سوم دلم رو به دریا زدم و وارد یه رستوران تایلندی شدم. منوی غذا رو که آوردن دیدم انتخاب غذا ساده تر از اون چیزیه که فکر می کردم. منو بیشتر شبیه جزوه بود: اسم غذا (یه اسم تایلندی که آدم به هیچ عنوان یادش نمی مونه!) به همراه مواد تشکیل دهنده و یه عکس بزرگ از هر کدوم!

 

با اینجال چند دقیقه طول کشید و گارسون دو بار اومد و رفت تا بالاخره موفق شدم یکی از آیتم های منو رو انتخاب کنم. چند دقیقۀ بعد که غذا رو آوردن دیدم کاملا شبیه عکس داخل منو هست: یه بشقاب بزرگ برنج قرمز به همراه خورشت گوشت تند (البته من که می گم تند، برای بقیه به معنی خیلی خیلی خیلی تند هست!). بشقاب خورشت شبیه مایع ماکارونی بود: گوشت چرخ کرده + فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی و قارچ و یه سری سبزیجاتی که من اسمشون رو نمی دونستم. غذا به شدت خوشمزه بود ولی انقدر زیاد بود که نتونستم تا آخر بخورم.

 

از اون روز به بعد، تا آخر سفر هر روز ناهار و شام غذاهای تایلندی می خوردم و بر خلاف اینکه شنیده بودم اگه یه لقمه از اون ها بخوری می میری، نمردم!

 

البته توی بعضی رستوران ها غذاهای عجیب و غریبی هم پیدا می شد. عجیب ترین غذایی که دیدم یه چیزی بود به معنی "خورشت کرم پوسیده". توضیحی که زیرش نوشته بودن یه چیزی بود توی این مایه ها:

 

طالبی رو از وسط قاچ می کنیم و می ذاریم کنار دریا. انقدر می مونه تا توش کرم بندازه. وقتی داخل طالبی پر از کرم های سفید رنگ شد، ماده ای روشون می ریزیم که کرم ها بمیرن. بعدش اونا رو می ذاریم در معرض خورشید تا کرم ها بپوسن و تبدیل بشن به یه مایع شیری رنگ. وقتی به این مرحله رسید کرم ها رو از توی طالبی در میاریم، با گوشت چرخ کرده مخلوط می کنیم و می پزیم. بهشون انواع مخلفات رو اضافه می کنیم و با برنج تقدیم می کینم. نوش جان!

 

این غذا یکی از گرون ترین غذاهای منو بود!

 

دربارۀ نوشیدنی هم باید بگم که معروف ترین آبجوی تایلندی Singha هست که واقعا خوشمزه اس.

 

به نظر من وقتی آدم می ره مسافرت، باید از غذاهای همون جا هم بخوره و مزۀ اونها رو تجربه کنه. وگرنه اگه بخوایم توی سفر هم مدام همبرگر و پیتزا بخوریم، یه چیزایی رو از دست می دیم. غذای هر ملت نشونه ای از فرهنگشونه و از طریق اون می شه بعضی از زوایای زندگی اون ملت رو شناخت.


* عکس های بیشتر و اختصاصی رو در اینستاگرام من دنبال کنین: hesam___dehghani


سایر نوشته ها