سفرنامه حسام
  
 ماجرا ها، خاطرات و یادداشت های سفر
کشورها
تعداد بازدیدکنندگان : 595963Instagram

Locations of visitors to this page 
2 خرداد 1386
انگلستان: رودخانه تیمز – سپتامبر ۲۰۰۳

رودخانه Thames از غرب تا شرق لندن امتداد می یابد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند. پیاده روهای خوبی در ساحل شمالی و جنوبی رودخانه ساخته اند که حرکت در امتداد آن را ساده کرده است.

 

پل های زیادی روی تیمز ساخته شده که برخی برای عبور ماشین، برخی برای خط مترو و برخی دیگر (که قدیمی تر هستند) تنها برای استفاده عابران پیاده در نظر گرفته شده است. London Bridge، Tower Bridge، Millennium Bridge (که به مناسبت سال 2000 ساخته شده) و پل Westminster از معروف ترین این پل ها هستند. ساعت معروف Big Ben و ساختمان پارلمان انگلیس در قسمت شمالی پل وست مینستر قرار دارند.

 

 

London Eye بزرگترین چرخ و فلک دنیاست که توسط خط هواپیمایی British Airways درون رودخانه تیمز (نزدیک پل وست مینستر) ساخته شده. پس از خرید بلیت، هر چهار/پنج نفر را درون یکی از کپسول های این چرخ و فلک عظیم جای می دهند و چرخ به آرامی شروع به گردش می کند؛ آنقدر آرام که یک دور کامل آن حدود سی تا چهل دقیقه طول می کشد. از بالای این چرخ و فلک می توان تمام شهر را تماشا کرد. همراه بلیت، نقشه ای می دهند که ساختمان ها و نقاط مهم شهر را روی آن علامتگذاری کرده اند و می توان به راحتی هر یک را شناسایی کرد.

 

 

آکورایوم لندن (کنار چرخ و فلک)، مجموعه ای است بسیار بزرگ از آبزیان مختلف. انواع ماهی ها، کوسه ها، مارهای آبی و... را درون آکورایوم های بزرگی قرار داده اند و به تا حد ممکن محیط زندگی طبیعی آنها را بازسازی نموده اند. جالب ترین قسمت این آکواریوم، بخش مربوط به کوسه هاست؛ کوسه های بزرگ درون استخری شنا می کنند که دیواره های آن شیشه ای است و می توان حرکات آنها را تماشا کرد.

 

 

سینمای IMax لندن هم نزدیک همین پل ساخته شده که درباره آن قبلاً نوشته ام.

 

در ساحل شمالی این رود بانک انگلستان، خانه سامرست، بنای یادبود کشته شدگان آتش سوزی بزرگ لندن (در قرن هجدهم) و مرکز خرید Covent Garden قرار دارد. بنای یادبود، ستونی است بلند و نیم سوخته که به یاد هزاران نفری که در آتش سوزی شهر کشته شده بودند ساخته شده است. این آتش سوزی نیمه های شب از یک نانوایی شروع می شود و به سرعت به کل شهر سرایت می کند. خانه های زیادی ویران و افراد زیادی کشته می شوند. در موزه لندن این آتش سوزی را روی ماکتی بزرگ شبیه سازی کرده بودند. شهر لندن و خانه هایش را بازسازی کرده و داخل یک ویترین بزرگ گذاشته بودند، نیمه های شب آتش (که بصورت نورهای رنگی ایجاد می شد) از یک مغازه شروع شده و به کل شهر سرایت می کرد. این شبیه سازی در حدود 5 دقیقه بطول می کشید و به خوبی نحوۀ آتش سوزی را نشان می داد. کنار آن، برخی ظروف و اجساد واقعی سوخته ای را که مربوط به همان شب بودند را نیز داخل ویترین های جداگانه گذاشته بودند.

 

از آنجا که پل وست مینستر تقریباً وسط شهر است و نزدیک به یکی از مهمترین ایستگاه های متروی لندن، من تقریباً هر روز از این ناحیه می گذشتم. روبروی London Eye پارک کوچکی ساخته شده که اغلب روزها ناهار را آنجا می خوردم یا برای استراحت بین برنامه های صبح و عصر آنجا می رفتم.

 

روی رودخانه تیمز – خصوصاً در این قسمت – پرنده های دریایی زیادی دیده می شوند که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.


سایر نوشته ها