سفرنامه حسام
  
 ماجرا ها، خاطرات و یادداشت های سفر
کشورها
تعداد بازدیدکنندگان : 595963Instagram

Locations of visitors to this page 
16 اردیبهشت 1386
ایران: اصفهان

تابحال بارها به اصفهان رفته ام و هر بار هم از دیدنش لذت می برم. به نظر من، اصفهان زیباترین شهر ایران است و می تواند به یکی از زیباترین شهرهای جهان هم تبدیل شود.

 

این شهر که در زمان صفویان پایتخت ایران بوده، دارای بناهای زیبایی است که ذوق و هنر ایرانیان عهد صفوی را نشان می دهد. زاینده رود، یکی از پر آب ترین رودهای ایران از میان این شهر می گذرد و پل های زیبای سی و سه پل و خواجو از روی آن می گذرد.

 سی و سه پل

سی و سه پل ترکیبی است از سه سبک معماری: ایرانی، یونانی و رومی. پایه های این پل و موج شکن هایی که در آب کار گذاشته شده اند از سبک پل سازی یونانی گرفته شده، فضای زیر پل و پنجره های زیبای آن یادگار معماری یونانی است و قسمت فوقانی برگرفته از سبک معماری ایرانی.

 

میدان نقش جهان و عالی قاپو از زیباترین بناهای جهان هستند که به راستی انسان را شگفت زده می کنند. نقاشی ها و کاشی کاری های ظریف دیوارهای عالی قاپو، کنده کاری های زیبای ستون ها و درهای چوبی آن همگی نشان از هنرمندی سازندگانش دارند.

 

هتل شاه عباس، زیباترین هتل ایران است، و البته یکی از گران ترین. محوطه آن با تمام گل کاری ها، فواره ها و چایخانۀ سنتی اش انسان را به سیصد سال قبل می برد. می توان ساعت ها در آن محوطه نشست و مسحور زیبایی ساختمان شد.

 

از کاخ چهل ستون نقاشی هایش را بیش از سایر موارد دوست دارم. نقاشی های زیبایی که لحظاتی از زندگی پادشاهان آنزمان را به تصویر کشیده است.

 

موزه تاریخ طبیعی اصفهان (نزدیک میدان نقش جهان) هم شاید یکی از کامل ترین موزه های ایران باشد (حداقل از موزه تاریخ طبیعی تهران غنی تر است). در این موزه انواع موجودات تاکسیدرمی شده نگهداری می شوند و سالنی را هم اختصاص داده اند به نگهداری حیوانات ناقص یا عجیب الخلقه درون بطری های الکل. سالن وحشتناکی است!

 

ما معمولا در هتل پل پارک (نزدیک سی و سه پل) اتاق می گرفتیم و چند شب می ماندیم. این هتل فضای راحتی دارد و به راستی احساس می کنی که در خانۀ خودت هستی.

 

آتشکدۀ زرتشتیان که بالای کوهی مشرف به اصفهان قرار دارد هم دیدنی است. آتشکده ای که قدمت آن چندان مشخص نیست و آتش آن هرگز خاموش نشده است.

 

موزه ای هم در کلیسای ارامنه اصفهان وجود دارد که اشیاء جالبی در آن نگهداری می شود. من از محوطه قبرستان این کلیسا هم خیلی خوشم آمد. در این قبرستان قبرهای ایستاده هم وجود دارد.

 

می توان شب ها در خیابان چهارباغ قدم زد و از زیبایی هایش لذت برد. امیدوارم هیچوقت مونوریل، مترو یا هیچ چیز دیگری این خیابان را خراب نکند.

 

اگر شهری مانند اصفهان در هر کشور دیگری بود، به یکی از جاذبه های اصلی گردشگری آن کشور تبدیل می شد و سالانه هزاران توریست خارجی از آن دیدن می کردند؛ اما نه تنها دولت اینکار را نمی کند، بلکه با انواع ساخت و سازها زیبایی های آن را هم از بین می برد.


سایر نوشته ها